">

Підготовка до КТ

Підготовка до КТ

 • 27 Жовтня, 2022

Загальна інформація про тривалість процедури

Тривалість процедури МСКТ-обстеження без введення контрастної речовини — 5-7 хвилин (без урахування часу на заповнення анкети).

Якщо ви плануєте обстеження з введенням контрастної речовини — тривалість процедури може бути 15-20 хвилин (без врахування часу на заповнення анкети та можливої попередньої підготовки).

Перелік питань, які може поставити адміністратор

 1. Чи маєте Ви направлення?
 2. Яке дослідження запланував для Вас лікар: з контрастуванням чи без?
 3. Які зони сканування вказані в направленні або який попередній діагноз?
 4. Чи маєте Ви результати аналізу крові на креатинін і сечовину? (якщо плануєте обстеження з контрастною речовиною)
 5. Ваша маса тіла?
 6. В який час Вам зручніше пройти обстеження?
 7. Чи є у Вас результати попередніх обстежень (КТ і інші методи діагностики), виписки з історій хвороб, інформація про хірургічні втручання, результати біопсій тощо?

Для чого адміністратор задає ці питання

Від кількості зон сканування та можливої потреби введення контрастної речовини залежить попередня підготовка до обстеження та час, відведений на обстеження у самому центрі.

Для чого потрібно проводити аналіз крові на креатинін і сечовину

Контрастна речовина, яка використовується у комп’ютерній томографії, виводиться з організму переважно нирками, а рівні креатиніну та сечовини відображає функціональний стан нирок. Для оцінки ми використовуємо спеціальну формулу, за якою вираховуємо швидкість клубочкової фільтрації (ШКФ). Згідно міжнародних рекомендацій введення контрастної речовини дозволяється, якщо ШКФ>50мл/хв/1,73 м2.

Чому адміністратор запропонував розширити зону обстеження

Наш центр дотримується «золотих стандартів» у медицині, тому існують випадки, коли адміністратор (після узгодження з лікарем-рентгенологом) може запропонувати Вам розширити зону обстеження або інший метод дослідження.

Для чого важливо знати масу тіла пацієнта

Ми повинні знати масу тіла пацієнта для розрахунку ШКФ, крім того, наш апарат може сканувати пацієнтів вагою до 300 кг. Також для проведення якісного обстеження пацієнтам масою тіла понад 125 кг необхідна більша кількість контрастної речовини, що може вплинути на вартість обстеження.

Для чого потрібно мати з собою направлення

Направлення від лікуючого лікаря містить у собі важливу медичну інформацію, а саме клінічну задачу (це питання, відповідь на яке лікуючий лікар хоче отримати в результаті обстеження), попередній діагноз, чи потрібна плівка і яка саме, чи потрібні реконструкції або особливості у плануванні обстеження.

Для проходження КТ органів грудної клітки, голови та шиї, лицьового черепу, додаткових пазух носу, кінцівок та суглобів без контрастування особливої підготовки не потрібно.

Умови підготовки до обстеження органів черевної порожнини, заочеревинного простору та малого тазу без контрастної речовини

За добу до запланованого обстеження необхідно виключити з раціону фрукти, овочі (капусту, квасолю, горох), молоко;

Рекомендуємо багато пити негазованої води: за добу до обстеження не менше 2 л, у день обстеження до 1,5 л.

Для чого пити воду

Вода є природньою нейтральною «контрастною речовиною», за рахунок випитого об’єму, ми отримуємо розправлення органів шлунково-кишкового тракту, це допомагає в достовірній оцінці їх стану, також вода допомагає швидше вивести контрастну речовину з організму (за умови її введення), крім того пити достатньо води — це дуже корисно.

Умови підготовки до обстеження органів черевної порожнини, заочеревинного простору та малого тазу з контрастною речовиною та онкоскринінгу

— За добу до запланованого обстеження необхідно виключити з раціону фрукти, овочі (капусту, квасолю, горох), молоко;

— Рекомендуємо пити багато негазованої води: за добу до обстеження не менше 2 л, у день обстеження до 1,5 л;

— Мати з собою результат аналізу крові на креатинін і сечовину (якщо у Вас немає можливості або часу провести аналіз в лабораторії, ми запропонуємо зробити це в умовах нашого центру);

— Якщо у вас є цукровий діабет 2-го типу та Ви приймаєте ліки, що містять метформін, адміністратор може запропонувати відмінити прийом ліків за добу до обстеження та мінімум на дві доби після обстеження (необхідно дотримуватись низьковуглеводної дієти або попросити свого ендокринолога замінити препарат).

Умова, за якою препарат можна не відміняти, — це ШКФ≥60 мл/хв/1,73 м2

Якщо ШКФ≥45 мл/мин/1,73 м2, необхідно відмінити метформін на 48 год після введення контрастної речовини. Хімічна речовина метформін при введенні контрастної речовини входить з нею у взаємодію та може призвести до лактоацидозу.

Умови підготовки до КТ-ентерографії (додатково до попередніх пунктів)

— В аптеці придбати 2 пакети препарату Діагнол або Фортранс;

— Впродовж 2-3 днів до дослідження не приймати газоутворюючі продукти (свіжі овочі, фрукти, газовану воду і т.д.);

— Останній прийом їжі – ввечері напередодні дослідження не пізніше 18-тої години;

— О 18-ій годині перший пакет препарату розвести на 1 літр води і випити протягом години, о 20-тій годині розвести другий пакет препарату в 1 літрі води і випити протягом години;

— Вранці в день дослідження зробити очисну клізму;

— Дослідження проводиться натще (можна випити негазовану воду або прийняти необхідні ліки, але не їсти!).

Ваші дії у день обстеження вдома

 1. Можна з’їсти легкий сніданок, випити 1-1,5л рідини (вода без газу, сік, чай, кава без молока);
 2. Одягнути вільний одяг без металевих включень, зняти металеві прикраси;
 3. Взяти з собою направлення, медичну документацію, попередні диски КТ/МРТ-дослідження, аналіз крові на креатинін;
 4. Прийти до центру за 20-30 хв. до запланованого обстеження

Ваші дії у день обстеження в центрі

 1. Вам необхідно підійти до адміністратора;
 2. Адміністратор запитає у Вас про направлення та, якщо необхідно, про аналіз крові на креатинін і сечовину та запропонує заповнити анкету;
 3. Також адміністратор спитає у Вас чи хочете Ви до туалету та скільки води Ви випили, якщо заплановано обстеження органів черевної порожнини та/або малого тазу, онкоскринінг;
 4. Після заповнення анкети Вам запропонують випити ще води (щоб наповнити шлунок і розправити його стінки) та очікувати на рентгенлаборанта, який запросить Вас на обстеження, як тільки Ви будете готові.
КНОПКА
ДЗВІНКА
КНОПКА
ДЗВІНКА