– метод діагностики, який дозволяє точно, безболісно, швидко та без хірургічного втручання виявити хвороби, запалення, пошкодження, інші патології внутрішніх органів, м’язів, тканин, суглобів, кісток. Цей метод на сьогодні є одним з найпоширеніших, проводиться на сучасному обладнанні з використанням рентгенівського опромінювання.
Радіаційна доза при дослідженні відповідає дозі, яку в середньому пацієнт отримує при звичайному рентгенологічному дослідженні шлунково-кишкового тракту або від природного радіаційного фону протягом 4-х років.
Вагітним жінкам не рекомендується проводити КТ-дослідження через можливий ризик для плода. Або його проводять тільки при наявності життєво важливих показань. Рекомендується не годувати дитину грудьми протягом наступних 24 год після застосування контрастного засобу при дослідженні. Дітям проводити КТ слід тільки в тому випадку, коли дані будуть важливими для встановлення правильного діагнозу.
КТ проводиться з використанням контрастного підсилення, яке значно підвищує інформативність дослідження. У нашому центрі до 80% досліджень проводиться з внутрішньовенним підсиленням. Контрастні засоби вводяться внутрішньовенно в об’ємі до 150 мл. Вони викликають побічні реакції приблизно в 1,5% випадків. Існує невеликий ризик виникнення інфекційного запалення шкіри в місці ін’єкції, виходу контрастної речовини в м’які тканини. Можливі також побічні реакції, які поділяють на легкі, помірні та тяжкі, що потребують лікування. Легкі та помірні реакції — це блювання, нудота, кропивниця, еритема, судинний набряк. До тяжких реакцій відносять набряк гортані, легенів, бронхоспазм, гіпотензію, анафілактичний шок, зупинку дихання, серця. Рідко виникають відстрочені реакції (до 7 днів після ін’єкції): свербіж шкіри, висипання, головний біль, запаморочення, легка лихоманка, озноб. У більшості випадків немає потреби в лікуванні або потрібна тільки підтримуюча терапія.
Кабінет комп’ютерної томографії забезпечений всім необхідним для проведення невідкладних заходів у разі виникнення побічних реакцій.
Якщо Ви маєте алергічні реакції на йод, контрастні речовини чи ліки, їжу та ін., хвороби серцево-судинної системи, органів дихання, печінки, нирок, крові, щитовидної залози, цукровий діабет, Вам необхідно попередити про це рентгенлаборанта чи лікаря.
Крім цього, Вам необхідно попередньо вирішити питання з лікуючим лікарем або анестезіологом про можливість застосування контрастного засобу у випадку, якщо Ви приймаєте будь-які лікарські засоби, в т. ч. бета-адреноблокатори, гуанідини, інтерлейкін, метформін, нестероїдні протизапальні речовини.
При дослідженні дітей може виникнути необхідність присутності одного з батьків у приміщенні. Більш детальний протокол дослідження Вам пояснить рентгенолаборант безпосередньо перед КТ. Дослідження зазвичай проводиться в положенні на спині. Під час дослідження Ви не повинні рухатися. Дихати потрібно спокійно до того моменту, поки Вас не попросять затримати дихання на короткий час. Затримка дихання дуже важлива для отримання якісних зображень.
Перед дослідженням з внутрішньовенним контрастним підсиленням Вам поставлять катетер у ліктьову вену. Після попереднього сканування необхідно буде ввести контрастний засіб внутрішньовенно автоматично. Після цього сканування буде продовжено. У разі виникнення у Вас будь-яких незвичних відчуттів необхідно повідомити про це рентгенлаборанта через переговорний пристрій.
Звертаємо увагу, що після введення контрасту на півгодини після обстеження треба утриматися від прийому їжі, а також до кінця дня не вживати каву і пити багато води.
© Leonardo Oncological Diagnosis Center